Etkin Bir Mücadele İçin Tahtakurusu İlaçlama Yapılması Şart

Etkin Bir Mücadele İçin Tahtakurusu İlaçlama Yapılması Şart

Tahtakurusu, yaşam alanlarını işgal ettikten sonra kontrol altına alınması kolay olmayan ve tahtakurusu ilaçlama uygulaması dışında mücadele edilmesi oldukça güç olan bir haşere türüdür ve pek çok virüs taşıyan ve herkese bulaştıran, kanla beslenen oldukça tehlikeli canlılardır. Tahtakurusu ile okul, yurt, hastane ve otellerin yanı sıra özellikle ahşap ev veya işyerlerinde sık olarak karşılaşılması mümkündür. Bu haşere türü ile bireysel olarak yapılan mücadeleler sonuç vermemektedir. Amatör müdahaleler kaşıntı ve diğer alerjik reaksiyonları beraberinde getirebilmektedir. Bunun yerine alanında uzman bir firmanın gerçekleştireceği sıvı ilaçlama yöntemleri tercih edilmelidir. Bu şekilde ilaçlamanın yapıldığı alanın her yerine ilaç eşit olarak dağıtılarak alanın tamamı haşerenin etkisinden kurtarılmaktadır.

Bir Kez Tahtakurusu İlaçlama Yapılması Yeterli Midir?

Tahtakurusu ilaçlama, tahtakurusundan kurtulmak için kullanılan en etkili yöntemdir. Tahtakurusu dünyanın özellikle insan ve hayvanların yoğun olarak yaşadığı her yerinde yaşayabilen ve beraberinde birçok mikrop taşıyan tehlikeli bir canlıdır. Tahtakurusu çok hızlı çoğalan ve öldürülmesi zor olan bir haşere türüdür. Bu nedenle ilaçlama yapılırken mutlaka yüzeysel değil yoğun ilaçlama yapılmalıdır. İlk ilaçlama yapıldığında bu haşere türünün yumurtaları etkilenmemektedir. Bu nedenle ilk ilaçlama uygulamasını izleyen 20 günden sonra ikinci defa ilaçlama yapılması gerekmektedir. Bu şekilde yaptırılacak ilaçlama ile bu küçük ama tehlikeli canlıları yaşam alanınızdan uzaklaştırmanız mümkün olacaktır.

Tahtakurusu İlaçlama Dışındaki Mücadeleler Yetersiz Kalıyor

Bireyler ısırdığında alerjik reaksiyonlara ve hastalıklara sebep olan tahtakurularını ev veya işyerlerinden en kısa sürede uzaklaştırmak için tahtakurusu ilaçlama dışında bireysel mücadele yöntemlerine de başvurmaktadır. Ancak ezilerek öldürüldüğünde kötü bir koku oluşmasına neden olan, gündüzleri duvar çatlakları, dolap, döşeme gibi yerlerde saklanıp geceleri beslenen ve bacaklarındaki çengeller yardımıyla tırmanabildiğinden her yerde karşımıza çıkabilen bu canlıları bireysel yöntemlerle yok etmek mümkün olmamaktadır.

Yumurtlayarak çoğalan bu canlılar her defasında yaklaşık 200 yumurta yaparak çok hızlı çoğalmaktadır. Bireysel mücadele sonuçsuz kaldığından, tüm alanın ilaçlanarak eşya aralarındakiler ve yavrular dahil haşerelerin tamamı için etkili olacak ilaçlama yönteminin tercih edilmesi daha etkili bir sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Modern Böcek İlaçlama Yöntemleri başlıklı makalemizde Böcek ilaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir