Su Sebili Dezenfeksiyonu Neden Yapılır?

Su Sebili Dezenfeksiyonu Neden Yapılır?

Evlerde ve işyerlerinde hayatı kolaylaştıran ve en çok kullanılan araçların başında gelen su sebilleri sıcak ve soğuk suyu her zaman hazır halde bulundurması ile en faydalı araçlardan biri olmaktadır. Tamamen çevreden izole edilmiş bir yapıya sahip olmasından dolayı su içen kişilerin içtiği suların güvenli ve temiz olduğuna dair güvenleri ile suya ulaşabildiği hissini veren bu sebillerin tüm bu özelliklerine rağmen düzenli olarak temizliklerinin yapılması gerekmektedir. Özellikle içinde kalan su ile birlikte koku veya kireçlenme gibi sorunlar yaşayan su sebilleri için Su sebili dezenfeksiyonu yapılarak çözüm üretilebiliyor.

Su Sebili Dezenfeksiyonu Bireysel Olarak Yapılabilir Mi?

Pek çok kişi evlerinde ve işyerlerinde kolaylıkla kullandığı araçlar olduğu için Su sebili dezenfeksiyonu işlemlerini kendi başlarına yapmak istiyorlar. Ancak bunu yapmak özellikle su sebilinin temizlenmesi sırasında kimyasal kullanımının riskli olması ve buna yönelik özel ürünlerin ve karışımların kullanılması sebebiyle son derece dikkatli bir şekilde yapılması gereken işlemlerdendir. Sebillerin fiziksel yapısından dolayı dışarı atılmasında zorluk yaşanabilecek olan her türlü kimyasal deterjan ve dezenfektandan uzak durarak faaliyet gösteren profesyonel firmalar ozon ürünü ile temizleme işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bunu yapmak için özel makineleri kullanmakta olan firmaların ozonu tercih etmesinde temizleme özelliğinin yanı sıra aynı zamanda bu maddenin insan sağlığına zarar vermeyen bir yapıya olması da etkili olmaktadır.

Su Sebili Dezenfeksiyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Su sebillerinin belirli bir kullanım dönemini geride bırakmasının ardından mutlaka bu araçların temizliğine dikkat etmek gerekmektedir. Su sebili dezenfeksiyonu için öngörülen süre iki ile üç ayda bir temizliğin yapılması şeklindedir. Sıcak su bölgesinde olmasa da özellikle soğuk su haznesinin bulunduğu noktada mikropların artması ya da yosunlaşmaların meydana gelmesi ile ciddi problemlerin yaşanması söz konusu olabiliyor. Ev kullanımlarından çok işyerlerindeki su sebili kullanımlarının çok daha yaygın bir şekilde yapıldığı dikkate alınırsa mutlaka işyerlerindeki su sebillerinin herhangi bir ihmale yer verilmeden periyodik olarak temizletilmesini sağlamak gerekir. Temizliğin en kaliteli şekilde yapıldığından emin olmak için kişiler mutlaka profesyonel firmalardan hizmet almalıdır.

Bir önceki yazımız olan Su Sebili Dezenfeksiyonu Neden Yapılır? başlıklı makalemizde Su sebili dezenfeksiyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir